• Práca školského psychológa

Práca školského psychológa sa bude v školskom roku 2022/2023 riadiť Školským vzdelávacím programom Strednej odbornej školy technickej, bude zohľadňovať Sprievodcu školským rokom MŠ SR na školský rok 2022/2023, Smernicu č. 36/2018-R z 28. k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach a Etický kódex školského psychológa.

Cieľom školského psychológa je poskytovať odborné psychologicko-edukačné služby žiakom, pedagógom a rodičom na rozvíjanie ich zdravého osobnostného rozvoja a psychického zdravia.

Základné činnosti školského psychológa počas školského roka:

- individuálna prípadová práca so žiakmi (prioritne so žiakmi so špecifickými vývinovými poruchami učenia)

– študijné problémy, adaptačné problémy, problémy v sociálnej oblasti, krízová intervencia

- konzultačno – poradenská činnosť pre žiakov, rodičov a učiteľov, semináre pre učiteľov

-zvyšovanie odbornej úrovne vlastnej práce samoštúdiom aj organizovaným vzdelávaním

- spolupráca s Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP) Galanta

- spolupráca s triednymi učiteľmi

- priebežné riešenie problémov v správaní, učení a dochádzke žiakov

- riešenie problémov spojených so stresom, psychickej záťaže žiakov a učiteľov (v súčasnej situácii aj riešenie následkov pandemických opatrení)

- spolupráca s výchovným poradcom.

Rozpis pracovnej činnosti:

- individuálna prípadová práca so žiakmi

- preventívne činnosti, konzultačno-poradenská činnosť pre žiakov, rodičov a učiteľov

- konzultácie s CPPPaP Galanta

- administratívna práca

Časový plán úloh

Október

- štúdium dokumentov, príprava individuálnych vzdelávacích plánov v spolupráci s učiteľmi,

- kontrola dokumentácie, termíny vyšetrení v centrách CPPPaP, CŠPPaP.

November, December

-aktivity pre žiakov zamerané na adaptačné problémy (žiaci 1. ročníkov) a problémy v učení

- program ,,Ako sa učiť“- hľadanie efektívnejších foriem vzdelávania, spoznávanie vlastnej motivácie, učebných štýlov, techniky na zdokonalenie učenia

-konzultácie so žiakmi podľa výsledkov vyšetrení

- administratívna práca, príprava a štúdium dokumentov

- spolupráca s CPPaP Galanta, príprava metodík a techník pre prácu so žiakmi s IVVP.

Január, Február

- spolupráca s triednymi učiteľmi a výchovným poradcom pri práci so žiakmi s poruchami učenia

- posilnenie duševného zdravia - psychohygiena, nácvik relaxácie, zvládanie záťažových situácií

-tréning rozvoja životných zručností, osvojenie zručnosti naučiť sa pomenovať a vyjadriť svoje pozitívne i negatívne pocity, programy rozvoja interpersonálnych vzťahov, aktívne počúvanie, spôsoby riešenia konfliktov.

Marec, Apríl

-tréning rozvoja emocionálnej inteligencie

- rozvíjanie schopnosti uvedomovať si svoje vlastné pocity, vedieť ich identifikovať, hodnotiť a vyjadriť, ovládanie negatívnych emócií, rozvoj empatie

-screening klímy v triedach, sledovanie sociálnych vzťahov v triedach, v spolupráci s triednym učiteľom identifikovať postavenie jednotlivca v triede

-,,Každý iný, všetci rovní“ - výchova k tolerancii, empatii, akceptácia rozdielov vyplývajúcich z kultúry, farby pleti...

Máj, Jún

-preventívne programy proti užívaniu návykových látok (v kontexte blížiacich sa letných prázdnin)

-zvládanie stresu a psychologická príprava na ukončenie vzdelávania (maturita)

-vyhodnotenie školského roka, práca a prínos psychológa na škole, administratívna práca.